Rúdtánc tanulás otthon? Mire van szükségem? 1. rész
Ha te is azok közé tartozol, akik komolyan gondolkodnak azon, hogy kipróbálják a rúdtáncot, viszont nem találsz a közelben stúdiót, vagy már rabja vagy a sportnak és szívesen gyakorolnál többet, akkor kezdd el a rúdtánc tanulást otthon!
Cikksorozatunk a segítségedre lesz ebben.
1. Elegendő hely a lakásban a gyakorlatok kivitelezéséhez
Az első, és legfontosabb dolog az,
hogy legyen elég helyed a kényelmes edzéshez. A sport sajátosságából
fakadóan nagyobb tér szükséges, mint más, otthon is végezhető
edzéstípusoknál.
Az, hogy mekkora helyre van szükséged, nagyban függ attól, hogy milyen
magas vagy. A legjobb természetesen az lenne, ha egy akkora sugarú kört
tudnál szabadon hagyni, amilyen magas vagy. Ez a legtöbb esetben valljuk
be, nem kivitelezhető. Így azt javaslom, hogy az egyik oldalon legyen
annyi helyed, ahol elférsz úgy, hogy a rúd mellett oldalra kinyújtod a
lábad, a másik oldalon pedig a tested teljes hosszában üres a tér.
Ellenkező esetben rengeted energiád arra fog elmenni, hogy arra
figyelsz, nehogy megüsd magad.
2. Rúd
Az egyik legösszetettebb tényezője az edzésednek a rudad beszerzése. Tapasztalatom alapján ezzel kapcsolatban van a legtöbb kérdés. Milyet? Honnan? Mennyiért? Szerencsére rengeteg oldal van, ahonnan be lehet ezeket szerezni. A kérdés, hogy neked mire van szükséged, és a lakás, ahol élsz, milyen lehetőségeket biztosít számodra.
3 megoldás létezik:
Fúrt rúd: A mennyezetbe és padlóba fúrt csavarokkal rögzített rúd. Előnye, hogy bármekkora belmagasság esetén megoldást jelent. Hátránya, hogy nyomot hagy a padlón, plafonon, továbbá fixen rögzített, így folyamatosan a lakás dísze (ha ez hátrány egyáltalán.
Mobil rúd: A padló és a mennyezet közé feszítős technikával rögzített (D-pole, X-pole, Lupit pole). Előnye, hogy nem hagy nyomot. Rutinos "rúdszerelők" akár 10 perc alatt beszerelik. Praktikus táskában érkezik, max. 1,2 m darabokban, így akár tömegközlekedéssel is szállíthatod. Hátránya, hogy biztonsági szempontból a gyártók maximum 3,5-4 méteres belmagasságig javasolják.
Pódiumos rúd: Egy általában 1,5-2m átmérőjű dobogóval ellátott rúd (Easy pole, T-pole, X stage). Előnye, hogy felül nincs rögzítve, így gyakorlatilag bárhol használható, akár szabadtéren is. Hátránya, hogy biztonsági szempontból a dobogó általában 50-100 kg, így a szállításához minimum egy személyautó szükséges. Mivel felül nincs rögzítve, ezért bizonyos gyakorlatok esetén kileng egy kicsit, de megszokható.
Ha szeretnél még jobban elmélyülni a rúdvásárlás témakörében, akkor kattints IDE!
3. Megfelelő edzőruha
Sok kérdés érkezik hozzám olyanoktól,
akik még sosem próbálták ezt a nagyszerű sportot, hogy miben jöjjenek
órára. Kezdetben semmi különlegesre nincs szükség. Mondjuk a
későbbiekben sincs, de tudjátok, ez olyan, mint amikor megveszed életed
első magas sarkú cipőjét… Szóval vissza a témához.
Kezdő szinten kell egy minél rövidebb nadrág, felülre pedig egy
sportmelltartó és egy trikó. Magasabb szinteken a trikót el kell
hagynod, hiszen használod majd a derekad is a tapadáshoz.
Rengeteg helyen lehet már kapni kifejezetten "rudazáshoz" való szetteket. Ezek általában csinosabbak, csajosabbak, mint a "normál" edzőruhák, és nem mellesleg biztosan a helyükön maradnak, így nem kell azzal foglalkoznod egy fejjel lefelé tartott elem közben, hogy kilátszik e valami olyan, aminek nem kellene.
A legolcsóbban és leggyorsabban a Decathlonban tudod beszerezni a fenti képeken látható ruhákat.
Ha pedig szeretnél valami igazán csinosat, ami kifejezetten rúdtánchoz fejlesztett, akkor ajánlom szeretettel a Rúdvilág vagy az MN wear termékeit.
Elsőre azt gondolhatod, hogy ezzel meg is vagyunk, másra biztosan nem lesz szükséged az otthoni rúdtánc tanuláshoz. Pedig kelleni fog még néhány apróság, amik bizony fontos részét képezik majd az edzésednek.
Amíg előszeded a mérőszalagot, áthelyezel néhány bútort, kiválasztod és megrendeled a rudad, majd elmész shoppingolni, hogy egy igazán csinos edzőruhával kezdd el a rúdtánc tanulást otthon, addig összeszedem neked a további kellékek listáját, amit a második részben olvashatsz majd.
Amennyiben plusz motivációra van szükséged, olvasd el az egyik előző bejegyzésem arról, hogy miért is érdemes elkezdeni a rúdtáncot.
Ha pedig az otthoni gyakorláshoz keresel segédanyagot, a Rúdsport elemek a gyakorlatban könyveket Neked találták ki.
Amennyiben szeretnél az otthoni gyakorlás mellett szakszerű edzői segítséget is igénybe venni, akár csak alkalmi jelleggel, akkor Budapest 7. kerületében várunk sok szeretettel!
Bejelentkezéssel kapcsolatos információkért kattints IDE!